Nidec  MP700A5 / MP700A5R (700A) high-performance DC thyristor drives
Models available for two or four quadrant (regenerative) operation
25A to 7400A, 24V – 480V / 500V – 575V / 500V – 690V
Optional high-brightness LED or multi-language LCD keypad, simple configuration using plain text
Modular parallel connection for higher power motor operation
12/24 pulse operation to minimize harmonics
IP20 (NEMA 1) protection for size 1. IP10 (open chassis) for size 2A and 2B, and IP00 (open chassis) for size 2C and 2D for easy, low cost installation
Integrated drive and motor protection for:
Over current
Over temperature
Phase loss
SCR/Thyristor junction temperature
Feedback loss
Field loss
Armature open circuit
Frame size 1 to 8A
Frame size 2 to 20A
Flux control for enhanced open loop performance
Optional FXMP25 external field controller for current fields up to 25A
Digital link for field control from Mentor MP or Mentor II
Standalone digital control mode for simple application
Intelligent field weakening
Field forcing – for high dynamic machine reversal
Field reversal – low dynamic machine reversing using two quadrant main stack
Mentor MP has a field control mode for fields requiring greater than 25A
Serial port for Modbus RTU and PC communications
Each option slot allows:
High performance PLC and motion control
Ethernet and Fieldbus communications
Connectivity to additional feedback devices
Additional I/O
Galvanically isolated control
Smartcard for drive parameter back-up and copying, allowing rapid installation and maintenance
Integrated PLC as standard
Standard software features for easy integration
PID controller
Motorised potentiometer
Digital lock (Slave operation from master encoder)
Closed loop control using
Tacho-generator feedback for connection to traditional DC motor
Incremental encoder feedback for higher accuracy and position control
Optional SinCos, SSI, Hiperface and EnDAT connectivity for high performance applications
High performance control strategy
32 bit microprocessor
35μs current sampling time
Speed controller and ramps update 250μs
Autotune features for armature, field current loops and speed loop
Current ratings
The power ratings for the 480V, 575V and 690V configurations are shown below.